Povejte po pravici – se vedno vozite v skladu z omejitvami hitrosti na cestah? Kazni za prehitro vožnjo so lahko precej visoke, vse pa je odvisno od tega, koliko kilometrov čez dovoljeno hitrost ste šli, kje ste prekoračili omejitev in kakšno vozilo ste vozili v času prekrška.

Na slovenskih cestah, kot tudi na cestah po svetu, se praktično vsakodnevno zgodijo prometne nesreče, v katerih ljudje utrpijo hujše ali pa lažje poškodbe, v najboljšem primeru je poškodovano le vozilo, v najslabšem ugasne kakšno življenje. In kaj je najpogostejši razlog za prometne nesreče? V večini primerov lahko govorimo o dveh razlogih: vožnja pod vplivom alkohola ali prepovedanih substanc in prevelika hitrost oz. neprilagojena hitrost. Z zakonom imamo sicer predpisane kazni za prehitro vožnjo, a kljub temu na cestah srečamo le malo ljudi, ki se omejitev zares držijo. Če ste eni izmed tistih, ki vozijo striktno po omejitvah, potem ste gotovo že večkrat doživeli to, da ste se po naselju vozili do 50 km/h, za vami pa je pridivjal prehitri voznik in se vam prilepil za avto, morda vam je celo trobil ali se kako drugače jezil nad vašo počasno vožnjo. Tudi zunaj naselij, na cestah, kjer je hitrost omejena na 90 km/h se najdejo kakšni junaki, ki mislijo, da se vozijo po avtocesti in podobno. Pa sploh veste, kolikšne so kazni za prehitro vožnjo? Najnižja kazen, ki jo lahko dobite za prekoračitev hitrosti je 40 evrov – to velja le v primeru, da ste hitrost prekoračili zgolj za 5 km/h – najvišja pa 1200 evrov in nekaj kazenskih točk.

kazni za prehitro vožnjo

Upoštevajte omejitve hitrosti pa ne boste dobili nobene kazni za prehitro vožnjo.

Prehitra vožnja na cestah je eden izmed glavnih vzrokov za veliko število prometnih nesreč. Ne le, da je prehitra vožnja pogosto nevarna, če vas pri tem zalotijo možje v modrem, vas bodo tudi oglobili. Vsekakor je najbolje, da se na cestah držite omejitev vožnje in vseh ostalih cestnoprometnih predpisov in s tem prispevate k bolj strpni kulturi na cestah.